Szklane ściany działowe ESPES 100 w nowoczesnej siedzibie Essity – case study.

Projekt biura Essity jako przykład elastycznej przestrzeni pracy

W nowej siedzibie firmy Essity, zlokalizowanej w kompleksie P18o na warszawskim Wilanowie, kluczowe znaczenie miało stworzenie środowiska sprzyjającego elastyczności, kreatywności oraz komfortowi pracy. Realizacja, zlecona nam przez SKANSKA, według projektu Katarzyny Radeckiej, opierała się na założeniu, że biuro przyszłości powinno łączyć funkcjonalność z estetyką, przy zachowaniu wysokich standardów akustycznych. System ESPES 100 – szklane ściany działowe o wyjątkowej izolacyjności akustycznej, były więc doskonałym rozwiązaniem odpowiadającym na potrzeby tego projektu i nowoczesnych organizacji.

Warto zaznaczyć, że ESPES wyprodukował, dostarczył oraz zamontował ponad 140 m² szklanych ścian działowych do tej realizacji. System ESPES 100 pozwolił na połączenie wizualnej lekkości z solidnością konstrukcji. Nie udałoby się to gdyby nie precyzja, doświadczenie i techniczna wiedza naszych projektantów ścian szklanych, inżynierów, produkcji i montażystów – innymi słowy całego naszego zespołu.

Szklane ściany działowe jako odpowiedź na potrzeby współczesnych użytkowników

Co istotne, szklane ściany działowe nie tylko dzielą przestrzeń – one ją definiują. W przypadku biura Essity, system ESPES 100 zapewnił skuteczne wydzielenie różnych stref funkcjonalnych: od sal konferencyjnych, przez strefę księgowości, aż po gabinety kadry zarządzającej i przestrzeń rekreacyjną. W projekcie biura szklane ścianki harmonijnie łączą się z drewnianymi drzwiami a wszystko uzupełniają piękne głębokie kolory.

Połączenie szkła, aluminium i drewna zawsze daje świetny efekt i jest jednym z moich ulubionych rozwiązań stosowanych przez architektów. Ustalenie styku połączeń kilku różnych materiałów może być wyzwaniem, zarówno pod kątem konstrukcyjnym jak i estetycznym, ale razem z Krzysztofem Czechowskim mamy to opracowane do perfekcji. Podczas montażu odwiedzałem powierzchnię kilkukrotnie nie mogąc doczekać się efektu, który możemy podziwiać w siedzibie Najemcy i na zdjęciach.” komentuje Jakub Lipieta, Prezes Zarządu ESPES.

Również znacząca była dbałość o dostęp do światła dziennego – zastosowanie szklanych ścian umożliwiło jego swobodne przenikanie do wnętrza, co w rezultacie podniosło komfort użytkowników i wpłynęło korzystnie na ergonomię pracy. Na zdjęciach można zobaczyć jak światło przenika do pomieszczeń i przestrzeni, które często oświetlone są wyłącznie sztucznie.

Efekty wdrożenia systemu ESPES 100 – światło, akustyka i zrównoważony rozwój

Przestrzeń biurowa Essity została zaprojektowana jako środowisko wspierające zrównoważony rozwój. System ESPES 100 nie tylko pozwala ograniczyć zużycie sztucznego światła, ale także umożliwia produkcję z mniejszym zużyciem szkła. Co więcej, elastyczność układu przestrzennego idealnie współgra z rotacyjnym systemem pracy wdrożonym przez Najemcę – każdy pracownik może wybrać miejsce odpowiadające jego aktualnym potrzebom.

Dzięki wyraźnemu podziałowi stref i otwartemu układowi przestrzennemu, biuro Essity stało się inspiracją do dalszego eksperymentowania z nowoczesnymi metodami organizacji pracy.

Zarówno otwartość przestrzeni, jak i jej funkcjonalność pokazują, że szklane ściany działowe to nie tylko modny trend, ale świadomy wybór inwestorów, którzy stawiają na jakość i przyszłościowe rozwiązania.

zdjęcia: Kinga Skalik Fotografia

Zobacz wszystkie zdjęcia z realizacji:
ESPES tworzymy przestrzeń